12 kwi 2009

Isotype in Africa - Eric Kindel

Eric Kindel, projektant, pisarz I wykładowca na wydziale Typografi i Graphic Communication na Uniwersytecie Reading. Obecnie prowadzi badania wraz z Sue Walker

w ramach projektu "Isotype revisited"- fundowanego przez Arts & Humanities Research Council.


W swoim wystąpieniu autor zaprezentował część swojej pracy badawczej, związanej z Otto Neurath, który opracował metodę: obrazkowej edukacji (Vienna Method).

Otto Neurath jako pierwszy wprowadził uproszczoną formę człowieka w prezentowaniu informacji statystycznych. Jego współpracownik Gerd Arntz, nadał obrazowi człowieka formę bardziej płaską i mniej zindywidualizowaną (realistyczną) w porównaniu do wcześniej stosowanych. Gerd Arntz opracował około 4000 znaków przedstawiających kluczowe symbole przemysłu, struktury demograficznej, polityki i ekonomii składających się na język wizualny Isotype.


W latach 50 XX wieku Marie Neurath, wdowa po Otto Neurath i szefowa Isotype Institute wyrusza do zachodniej Afryki, gdzie pracuje dla Western Region of Nigeria, Gold Coast (Ghana) oraz Sierra Leone. Zespół Isotype Institute zaprojektował wiele magazynów, broszur, ulotek, plakatów i wykresów, w których opisane zostały zagadnienie związane z standartami życia (żywność, zdrowie, umiejętność czytania i pisania), pracą (transport, woda, system sanitarny, rolnictwo, energia) oraz z ustrojem politycznym (struktura polityczna, głosowanie)
Zaprojektowane przez Instytut publikacje były publikowane i dystrybuowane w bardzo dużym nakładzie. Ich głównym celem było zachęcenie mieszkańców do rozwoju, poprawy warunków życia. Poniższe przykłady prezentują w jaki sposób zespół Isotype Institute wypracował nowe sposoby prezentowania informacji dla afrykańskiej grupy odbiorców, znacznie odbiegającej kulturowo od europejskich.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz